Борсово търгуваният индексен фонд, или т.нар. ETF, e търгуван на фондовите пазари взаимен фонд, който може да следи представянето на индекс, сектор, суровина, например инвестиционно злато, валутни двойки и др. При ETF стойността се определя не от нетната стойност на активите, а цената от търсенето и предлагането, както при традиционните акции.
Има 10 основни разлики, между ETF и взаимен фонд, които всеки инвеститор трябва да знае. Те ще му помогнат да избере в кой от двата финансови инструмента да инвестира.
Клиентски фокус
ETF-ите са подходящи за инвестиция на по-големи суми, както и за по–активните инвеститори, т.е. тези които биха следили представянето и биха търгували по-често.
Взаимните фондове са подходящи и за клиенти с по-малък начален капитал или клиенти, инвестиращи малки суми на месечни вноски. При тях не е необходимо да отделяте от времето си, за да следите представянето им и да?
Стратегия
ETF-ите имат предимно пасивно управление.
Взаимни фондове предимно се управляват активно.
Разходи за транзакции/преводи
За да инвестират в ETF-и трябва да използвате изходящ презграничен валутен превод. (Това не важи единствено за ЕТФ върху българския борсов индекс Софикс)
За инвестиция във взаимен фонд ви е достатъчен обикновен банков превод.
Общи разходи при сключване на сделки
ETF-ите имат значително по-ниски такси. Обикновено брокерската комисиона се интерпретира в спреда по покупко-продажбата. По този начин в зависимост от големината на фонда, разходите при покупко-продажба варират от 0% за най-ликвидните до 1% за по-слабо ликвидните.
Взаимни фондове имат по-високи такси на входа, които намаляват първоначалната инвестиция. Общите разходи варират от 0% до 2%, според различните класове активи и региони, в които инвестира фондът.
Такса за управление
При ETF-ите таксите за управление варират от 0% до 1%, в зависимост от това дали фондът има активна или пасивна стратегия на управление.
При взаимните фондове таксите са от 0.5% до 2.5%, в зависимост от класовете активи, в които инвестира фондът.
Достъп
Достъпът до ETF-и става чрез платформа за търговия.
За да инвестирате във взаимен фонд трябва да се обърнете към асет мениджмънт компания.
Данъчно облагане
При ETF-ите се дължи 10% от печалбата за фондовете на американски издатели.
Няма данък върху печалбата за регистрираните в ЕС ETF-и и взаимни фондове.
Обхват
Има пазари, на които не може да се инвестира чрез ETF, тъй като те обикновено инвестират само в компаниите, включени в основните индекси.
Със взаимните фондове можем да получим достъп до всеки пазар, както и да инвестираме в по-малки или непопулярни компании.
НСА, цени
При ETF-ите в рамките на деня цената, на която се търгува даден фонд може да се променя значително.
При взаимните фондове цената на дял отразява напълно НСА, като се изчислява веднъж дневно в края на всеки ден.
Сравнение с бенчмарк
Повечето ETF-и се движат заедно с бенчмарковете си в дългосрочен план.
Голяма част от взаимните фондове не успяват да се справят по-добре от бенчмарковете си в дългосрочен план.
*Материалът не представлява препоръка за инвестиция.